Posebnom vrstom masaže (također presoterapijom) uspostavlja se pravilan rad limfnog sustava čiji nepravilan rad može uzrokovati zdravstvene probleme ili pogoršati postojeće.
Manualna tehnika ili ručna limfna drenaža koristi se kao terapijska metoda u liječenju nekih problema. Ponovno uspostavljanje protoka limfe pomaže u uklanjanju viška tekućine iz tijela i smanjuje bolnu oteklinu.
Osim ručne limfne drenaže s terapeutskim učinkom, može se susresti i druga, novija varijanta – aparatna limfna drenaža, koja koristi posebne kompresijske rukave ili hlače na napuhavanje.
Objasnit ćemo po čemu se razlikuju ručna i strojna limfna drenaža, u koju svrhu se preporučuje strojna varijanta, kada uopće i na što pripaziti.

Dok je ručna limfna masaža nježna, taktilna (ručna) tehnika koju može izvoditi samo školovani limfoterapeut, kod instrumentalne limfne drenaže koriste se posebni nastavci. Pristupačniji je, jeftiniji, ali ima svoja ograničenja. Pročitajte za koga je prikladna, kako izgledaju i djeluju limfodrenažni rukavi ili hlače, kada se koristi, kako se izvodi i gdje se izvodi.
Bilo da je riječ o presoterapiji, aparatnoj limfnoj drenaži, presomasaži, drenaži ili masaži limfnim aparatom, to je i dalje ista stvar. Masaža udova pritiskom koja sa sobom nosi niz blagotvornih učinaka.
Kao što ste možda dobro pretpostavili, presoterapija se provodi pomoću aparata za limfnu drenažu. A kako bi se postigao što bolji učinak, treba je provoditi redovito. Alternativa je ili nadopuna ručnoj limfnoj drenaži ili klasičnoj regenerativnoj masaži. Budući da je ujedno i terapija kućnim aparatom, pristupačnija je, ekonomičnija, uvijek ju imate u potpunosti na raspolaganju i možete ju napraviti sami nakon jednostavnih uputa. Potrebno je znati pravilno podesiti sve parametre koji će vam biti potrebni (vrijeme masaže pritiskom, potrebna jačina pritiska) – ovisno o tome želite li klasičnu limfnu drenažu ili masažu duboke regeneracije mišića i sl.
To je postupak tretmana koji imitira ručnu limfnu drenažu masažom u posebnom „napuhavajućem rukavu“. Rukavi, hlače ili rukavi, sadrže nekoliko zračnih komora koje se napuhuju i ispuhuju u uvezu.
Stvaraju se zračni (tlačni) valovi. Najčešće se koristi tlak između 20-40 mm Hg. Terapija potiče transport i otjecanje limfe pacijenta. Najviše se koriste limfne hlače za donje udove i rukavi za ruke za gornje udove.
Instrumentirana limfna drenaža također je prikladna prevencija venskih upala, ubrzava regeneraciju nakon tjelesnog napora, koristi se u rehabilitaciji nakon ozljeda i operacija, poboljšava prokrvljenost tkiva, pomaže kod otklanjanja napetosti u udovima i osjećaja umora. Prednost je precizno podešavanje tlaka i program koji odgovara pacijentu.
Instrumentirana limfna drenaža omogućuje prevenciju i liječenje:
- akne
- artritis (giht)
- glavobolje, migrene,
- celulit,
- detoksikacija organizma,
- mršavljenje
- ožiljci nakon ozljeda i operacija,
- zglobova i njihovih bolesti/oštećenja – npr. kod artroze,
- proširene vene,
- udarci,
- pretilost
- otekline – jer smanjuje venske i limfne edeme,
- oslabljen imunitet,
- skleroza,
- stimulacija limfnog sustava, prokrvljenosti tijela, a time i stimulacija imunološkog sustava, jer opskrbljujući tkiva hranjivim tvarima i kisikom, poboljšava cirkulaciju krvi, pomaže u uklanjanju neželjenih tvari iz metabolizma,
- tromboza,
- „teške“ noge,
- umor udova,
- poboljšanje stanja kože,
- zatvor,
- ubrzanje metaboličkih procesa i i.
Informacije o instrumentalnoj limfnoj drenaži
Kako djeluje instrumentalna limfna drenaža?
Prema preferencijama ili potrebama klijenta uglavnom se masiraju udovi (ruke/noge) ali i trup. Sama masaža odvija se uz pomoć pritiska koji na udove stvara zrak nakupljen u posebno dizajniranim i prilagođenim napuhljivim (kompresijskim) rukavima. Namjerno napuhujući i ispuhujući pojedine komore rukavca, uređaj stvara valove pritiska kojima „masira“ udove.
Čemu služi ovakva sprava za limfnu drenažu?
Znamo da je limfni sustav važan dio imunološkog sustava. Ako limfni sustav ne radi, ne može biti zdrav. Ako pretjeramo, možemo reći da je današnje vrijeme protiv nas. Prestajemo se dovoljno kretati, hranimo se nepravilno, živimo pod većim stresom; sve to automatski usporava našu limfu i postupno se sve više štetnih tvari taloži u našem tijelu. Zahvaljujući presoterapiji možemo pomoći tijelu da ispere nakupljene štetne otpadne tvari, toksine ili mrtve stanice. Aparat za limfnu drenažu ima niz blagotvornih učinaka.
Kada se radi instrumentalna limfna drenaža i za koga je prikladna?
Moderna naprava za limfnu drenažu našla je primjenu u fizioterapiji, estetskoj i kozmetičkoj medicini. Uz pomoć posebnih limfnih drenažnih rukava na napuhavanje potiče i podupire limfnu cirkulaciju, čime se uspostavlja protok limfe, smanjuju otekline i poboljšava izgled kože.
Najčešće se koristi kao potporna metoda u liječenju određenih bolesti, npr. celulita, pretilosti, tromboze, proširenih vena itd. Kako bi presoterapija dala vidljive rezultate, tretman je potrebno redovito ponavljati.
Zainteresirane za presoterapiju uređajem možemo podijeliti u 3 osnovne skupine:
- osobe sa zdravstvenim problemima,
- sportaši /profesionalni i hobi sportaši/, osobe nakon težih fizičkih napora, ali i osobe s poslom u kojem puno stoje, koje svojim aktivnim načinom života ili intenzivnijim fizičkim opterećenjem traže smislenu regeneraciju,
- u smanjenju težine i smanjenju celulita
Kada može koristiti instrumentalna limfna drenaža (indikacija):
- kao potpora regeneraciji lokomotornog sustava kod fizički aktivnih osoba i sportaša
- nakon čestog i ekstremnog naprezanja mišića
- za oticanje donjih udova zbog ponovljenog visokog tjelesnog napora
- u rekonvalescenciji nakon ozljeda i operacija
- za smanjenje znakova celulita (također i narančine kože)
- u sklopu invazivnih i neinvazivnih metoda mršavljenja
- nakon liposukcije i drugih invazivnih i neinvazivnih metoda estetske kirurgije
- prema dogovoru s liječnikom
Moguće zdravstvene prednosti presoterapije
- podržava pravilan rad limfnog sustava,
- djeluje regenerativno i opuštajuće,
- poboljšava cirkulaciju krvi,
- ublažava otekline,
- ima detoksikacijsko djelovanje i pomaže u eliminaciji štetnih tvari iz organizma,
Kada se aparatna limfna drenaža ne preporučuje (kontraindikacija):
Ako imate zdravstvenih problema, uvijek je bolje posavjetovati se o mogućnosti presoterapije uređajem sa svojim liječnikom ili sa specijalistom. Treba obratiti veću pažnju:
- kod bolesti dišnog sustava (astma) i akutne zarazne bolesti (gripa)
- za kožne bolesti i otvorene rane
- u slučaju neliječenog visokog krvnog tlaka
- u slučaju pojačanog rada štitnjače
- kod bolesti srca te bolesti pluća, jetre i bubrega uzrokovanih oteklinama
- kod onkoloških bolesti
- kod neuroloških bolesti (npr. epilepsija, neuropatija)
- kod akutne upale vena (tromboflebitis)
- u slučaju nedijagnosticiranih trbušnih problema
- nakon osteosinteze (kirurško liječenje prijeloma) i endoproteze (nadomjesci zglobova)