Limfna drenaža je učinkovita i nježna terapija limfnog sustava. Smanjuje otekline, pridonosi pravilnom funkcioniranju limfnog sustava, uklanja štetne tvari iz metabolizma, poboljšava prokrvljenost, oksigenira tkiva i opskrbljuje ih hranjivim tvarima. Ima regenerativno, detoksikacijsko i opuštajuće djelovanje. Princip limfne drenaže je mehanički potaknuti i potpomoći uklanjanje nakupljene zaostale tekućine i produkata raspadanja.
Limfna masaža izvorno je nastala kao metoda liječenja zdravstvenih problema povezanih s poremećajima limfnog sustava. Budući da nedovoljan protok limfe također utječe na izgled kože, nije ni čudo da se koristi i za smanjenje celulita ili narančine kore. Pogledajmo pobliže potencijalne učinke limfne masaže – i pozitivne i negativne.
Čemu služi limfna drenaža?
Nedostatak kretanja i nepravilna prehrana uzrokuju usporavanje limfe i nakupljanje mnogih štetnih tvari u ljudskom tijelu. To negativno utječe na tijelo i uzrokuje razne otekline, osjećaj umora i teških nogu i druge neugodnosti. Zahvaljujući limfnoj drenaži iz tijela se ispiru štetne tvari, toksini, soli i mrtve stanice.
Učinci limfne drenaže su široki. Ima pozitivan učinak na:
- tromboza
- proširenih vena
- različite vrste oteklina
- kožne bolesti (ekcemi, akne)
- udarci
- skleroza
- glavobolje i migrene
- pretilost
- bolesti zglobova (artroza)
- zatvor
- oslabljen imunitet
- artritis (dan)
- ožiljci nakon operacija ili nakon ozljeda
- detoksikaciju i regeneraciju organizma
Limfna drenaža se koristi i za kozmetičke zahvate, kao što su usporavanje starenja kože, oblikovanje tijela, nakon liposukcije ili faceliftinga. Pogodan je i kao prevencija ako u obitelji postoji pojava celulita ili proširenih vena.
Limfna drenaža se najčešće koristi:
- kao potpora u liječenju nekih zdravstvenih problema (npr. limfedem, lipedem, reumatska oboljenja, kronična venska insuficijencija, fibromialgija i dr.)
- u sklopu rehabilitacije nakon bolesti i ozljeda (npr. postoperativni ožiljci, nakon operacija zglobova, prije i poslije operacija upale dubokog venskog sustava)
- kao sredstvo kozmetičke i estetske medicine (posebno u redukciji celulita te kao pomoć pri cjelokupnom poboljšanju izgleda i pomlađivanju kože, nakon zahvata liposukcije, protiv akni i bora)
- u fizioterapiji, wellnessu i njezi fizički opterećenih aparata za kretanje sportaša (npr. nakon ekstremnih opterećenja i performansi ili u svrhu bolje regeneracije tkiva).
Kada se limfna drenaža ne preporučuje:
- tijekom bolesti (npr. prehlada i gripa),
- tijekom trudnoće (osobito u 1. tromjesečju i kod rizičnih trudnoća),
- kod kroničnih i dugotrajnih bolesti, kada bi se stanje bolesnika moglo pogoršati ili izazvati komplikacije (npr. astma, bronhitis, alergija, visoki krvni tlak, pojačan rad štitnjače, bolesti srca, pluća, jetre i bubrega, onkološke bolesti u akutna faza, epilepsija, neuropatija, akutni flebitis i drugi),
- iz higijenskih razloga (npr. otvorene rane koje slabo zacjeljuju).